Ateny transport z lotniska do centrum

by Dawid Świętochowski

Ateny transport z lotniska do centrum miasta

Choć z Atenami się jakoś super nie polubiliśmy (a dlaczego, to dowiecie się z innego wpisu, który niebawem będzie dodany), to powiem wam, że akurat pod względem przemieszczania się Ateny zrobiły na nas wrażenie. Przed przylotem do Aten słyszeliśmy od znajomych, że lotnisko jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta i rzeczywiście, potwierdzamy, jest tak! Naszym zdaniem mogłoby jednak być trochę taniej. Ale co zrobić, biednym Polakom zawsze wiatr w oczy w krajach euro. 😀 Przed wami: Ateny transport z lotniska (w Atenach jest tylko jedno), czyli 

NASZE PROPOZYCJE JAK DOJECHAĆ Z LOTNISKA DO CENTRUM ATEN

autobus, pociąg, metro a może taxi - ile to kosztuje?

Autobus X95

Najlepsza opcja, bo: NAJTAŃSZA! Logiczne 😀 Chcecie szybko dostać się do centrum Aten, jak najmniejszym kosztem? Wybierzcie busa. Ok, super tania to ona nie jest, ale taniej nie znajdziecie (no chyba że lubicie bawić się w autostopowanie :D). 

Koszt: Za bilet w jedną stronę trzeba dać 5,50€ (albo 2,70€ – o tym w punkcie Bilety ulgowe), przejazd trwa około 1 godzinę. Jeszcze do niedawna były za 6€, ale potaniały – jakoś w naszych polskich realiach ciężko jest uwierzyć w takie czary 😀 Co jest mega, to to, że kasa biletowa znajduje się praktycznie przy przystanku, więc zero stresu z szukaniem. Według oficjalnej strony jest czynna 24h przez 365dni w roku – szał. Nie kupujcie biletów u kierowcy – cwaniaki mają za 6€. Płatność kartą/gotówką.

Gdzie jest przystanek?: Przystanek znajduje się zaraz po wyjściu z terminala, po prawej stronie (zdjęcie poniżej). Nie ma szans nie trafić, na lotnisku są oznakowania.

Dokąd dojeżdża? : Autobus dojeżdża na plac Syntagma – jest to główny plac Aten, więc samo centrum. Warto sobie zaznaczyć pinezką na mapach Google to miejsce, bo z tego samego przystanku pojedziecie z powrotem na lotnisko. Poniżej wrzucamy mapę ze współrzędnymi.

Jak często jeżdżą busy?: Oj, bardzo często – średnio 3 razy w ciągu godziny. Do tego kursują przez cały dzień i noc. Jak dla nas, tym i ceną, autobus wygrywa w naszym rankingu.

oficjalna strona: https://www.athenstransport.com/english/airport/

tu znajdziesz aktualny rozkład jazdy: http://telematics.oasa.gr/en/#lineDetails_1025_%CE%A795%20:%20SYNTAGMA%20-%20AEROL.%20ATHINON%20(EXPRESS)_249-81

autobus x95
kasa biletowa na lotnisku
przystanki autobusowe są zaraz przy wyjściu z terminala

Nie zapomnij skasować biletu!

Ważna informacja: bilety trzeba skasować -> przyłożyć je do czytnika i poczekać aż pipnie (może to trwać kilka sekund).

Jeżeli będziecie mieli kontrolę to mandat kosztuje 60 krotność ceny biletu. Warto wiedzieć!

My nie mieliśmy kontroli w żadnym kierunku natomiast, żeby nie było, ostrzegaliśmy! 🙂

Metro

Gdzie jest przystanek?:  na lotnisku. Po przylocie kierujemy się do windy i jedziemy piętro wyżej. Są dobrze widoczne oznakowania, więc spokojnie traficie. Czas przejścia na stację to 3-5min.

Jaka linia?: Ateny mogą pochwalić się 3 liniami metra, a ta dojeżdżająca do lotniska to linia niebieska nr 3.

Koszt: 9€ lub 4,50€ (komu przysługuje bilet ulgowy piszemy w kolejnym punkcie). Czas przejazdu to około 40 min.

Gdzie wysiąść?: Metro jedzie tak samo, jak bus na plac Syntagma (Syntagma station się nazywa stacja)

Jak często jeździ?: Odjazdy metra są co 30 minut. Kursy odbywają się około między 6:30 a 23:30. Wypada to trochę słabo w porównaniu z dostępnymi 24h autobusami.

W czym metro jest lepsze od autubusu?: Czas przejazdu – metro jedzie około 40min, a bus 1h. Ale czy tak bardzo nam zależy na tych 20 min, żeby dopłacać do biletu 4,50€? (taka jest różnica między busem a metrem). Odpowiedzcie sobie sami, bo my tam wolimy to przeznaczyć na souvlaki 😀

Bilety ulgowe - sprawdź, czy ci przysługują

Poniżej wrzucamy listę szczęściarzy, którzy mogą skorzystać z biletów 50% taniej:

Dotyczy autobusu i metra:

  1. dzieci 7-17 lat 
  2. seniorzy 65+
  3. studenci na Erasmusie w Grecji
  4. wszyscy studenci max 24 lata

*w każdym przypadku wymagany jest dokument tożsamości

Za darmochę pojadą:

  • dzieci max 6 lat

PS Takie bilety podobno można zakupić na stacjach metra, ale polecamy się dopytać już na miejscu.

Taxi

Na lotnisku była ich masa! Głównie po Atenach jeżdżą żółte Skody. Są też białe taksówki, ale żółtki zdecydowanie rządzą tym miastem.

Gdzie stoją taksówki: Jak już wyjdziecie z terminala, to na bank je zauważycie, chociażby przez rzucający się w oczy kolor. Taksówki stoją wzdłuż tej samej drogi, co autobusy. Tak więc, jeśli komuś się już nie chce czekać na autobus i nie wie, co zrobić z kasą, to wystarczy, że przejdzie na drugą stronę ulicy.

Koszt:  Około 38-54€ w zależności od pory dnia. Jak dla nas zbędny wydatek, bo lepiej mieć więcej na jedzenie. To oczywiste 😀

Uwaga na oszustów (ale to wszędzie): Kierowcy są zobligowani do tego aby taksometr był włączony. Jednak warto kontrolować co się tam dzieje, bo różnie może być + pamiętajcie, że tu jest EURO, więc lepiej nie narażać się na przepłacanie. 

Poniżej wrzucamy oficjalną listę opłat http://www.proagelos.gr/2016/03/blog-post_3.html:

Oczekujące na bogaczy taksówki lotniskowe

Ateny transport z lotniska do centrum - podsumowanie

I to by było na tyle, jeśli chodzi o transport na lotnisko w Atenach. Wyłożyliśmy Wam kawa na ławę wszystkie wiadomości, które posiadaliśmy na temat tego jak dojechać z lotniska do centrum. A którą opcję wybierzecie, to już zależy od was 🙂

Metro i autobusy jeżdżą tu całkiem przyzwoicie nie tylko na trasie centrum-lotnisko, więc jeśli macie zamiar dużo zwiedzać, weźcie pod uwagę te środki transportu podczas planowania wyjazdu.

Mamy nadzieję, że ten wpis zminimalizował wasze obawy o to, jak dostać się do centrum i teraz jedyne, co wam zaprząta głowę, to to, co warto zobaczyć w Atenach 🙂

You may also like

1 comment

Ala 15 maja 2023 - 06:29

Super, dzięki. Merytorycznie i konkretnie napisane.

Reply

Leave a Comment