Czarnogóra – praktyczne informacje

by Dawid Świętochowski

Czarnogóra praktyczne informacje

Czarnogóra nigdy nie była popularna wśród polskich turystów. Jeśli ktoś planował wakacje na Bałkanach to w większości przypadków padało na Chorwację. Od paru lat jednak Czarnogóra zaczyna coraz śmielej pojawiać się w naszych głowach. I słusznie! Jest tu pięknie, bezpiecznie, jest w miarę tanio, a bilety lotnicze można kupić już za ok. 80zł w jedną stronę więcej o naszych wydatkach w Czarnogórze znajdziecie we wpisie CZARNOGÓRA KOSZTORYS WYJAZDU. Jeśli ktoś planuje wyjazd na Bałkany, to zachęcamy ominąć choć ten jeden raz Chorwację i dać szansę Czarnogórze, która nas osobiście bardzo zachwyciła. Dla każdego, kto planuje wyjazd do Montenegro przygotowaliśmy wpis zawierający praktyczne informacje przydające się podczas planowania. 

DOKUMENTY i COVID - praktyczne informacje

Warto wiedzieć, że Czarnogóra nie jest w Unii Europejskiej,  mimo to można wjechać do kraju zarówno na paszporcie jak i dowodzie osobistym, informacja poniżej:

„Obywatele Polski mogą przekraczać granicę Czarnogóry, przejeżdżać przez kraj lub przebywać w nim do 30 dni na podstawie ważnego dowodu osobistego. Jeśli chcemy zostać w Czarnogórze dłużej niż 30 dni, ale krócej niż 90 dni, potrzebujemy ważnego paszportu (bez czarnogórskiej wizy). Wiza jest obowiązkowa dla osób, które przebywają w Czarnogórze dłużej niż 90 dni.” 
źródło: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/czarnogora

Jeżeli jednak chodzi o COVID to obowiązkowo trzeba posiadać negatywny test bądź przedstawić certyfikat o byciu zaszczepionym (paszport covidowy) -info na dzień 28/10/2021.

KONTROLA COVIDOWA NA LOTNISKU

Po przylocie do Podgoricy, po przejściu przez kontrolę celną, musieliśmy ustawić się do jeszcze jednej kontroli – covidowej. Na taborecie siedziała starsza pani, która weryfikowała paszporty covidowe/testy. Akceptowane były zarówno wersje papierowe, jak i elektroniczne.

lotnisko MONTENEGRO

TRANSPORT

Do Czarnogóry możecie dostać się na kilka sposobów. 
Najpopularniejsze sposoby to:

 • SAMOLOTEM najszybsza (ok 1:30h) i bardzo często najtańsza opcja. My za bilety zapłaciliśmy 100zł w 2 strony/os., a i tak nie była to jeszcze najniższa kwota, jaką można wyhaczyć.
  Podczas szukania biletów bardzo często zaglądamy TUTAJ .
 • własnym samochodem, wtedy do przejechania jest około 1400-1900km do Podgoricy w zależności skąd wyjeżdżamy. Dodatkowo do zakupu są winiety, paliwo, i odpowiednie wyposażenie samochodu podczas kontroli.
 • autostopem -może czasowo samolotowi nie dorównuje, ale parę groszy w kieszeni więcej 😀

Autobus/pociąg – nie ma bezpośredniego połączenia 

Więcej o cenach i kosztorysie naszego wyjazdu znajdziecie we wpisie KLIKAJĄC TUTAJ

DOJAZD DO/Z LOTNISKA DLA NIEZMOTORYZOWANYCH

 • droższa opcja: taksówka – ok. 12 EUR (do centrum Podgoricy)
 • super tania opcja i nasz wybór: pociąg – 1,20EUR do centrum Podgoricy, 2EUR do Baru
 • komunikacja miejska – BRAK

POCIĄG

 • nazwa przystanku: Aerodrom
 • przystanek: znajduje się około 10minut pieszo od lotniska(mapa poniżej)
 • pociąg przejeżdżający przez przystanek  to pociąg relacji Podgorica-Bar
 • bilet kupuje się u konduktora za gotówkę 
 • rozkład znajduje się tutaj 
 • przystanek jest dość specyficzny 😀 na przystanku brak kasy czy rozkładu
 • nie jeździ zbyt często, więc warto sprawdzić rozkład wcześniej, by uniknąć niepotrzebnego czekania lub ryzyka spóźnienia na samolot
 • WAŻNE! warto być wcześniej, bo nasz przyjechał 10 minut przed czasem, pozbierał ludzi i nie czekał do rzeczywistej godziny odjazdu

pociąg kursuje na relacji Bar-Podgorica, dlatego polecamy w 1. pojechać właśnie do Baru, zostać tam na noc, zwiedzić Bar i Stary Bar, a potem jechać dalej

Choć pociągowi daleko do luksusów, uwielbiamy go za piękne widoki na trasie (np. na Jezioro Szkoderskie <3)

Transport publiczny czy wypożyczenie samochodu?

 • My postawiliśmy na transport publiczny z racji tego, że byliśmy tylko kilka dni i bardziej nastawialiśmy się tutaj na slow travel. Poza tym, wiedzieliśmy, że jeszcze tu wrócimy właśnie autem, by powspinać się trochę po tutejszych szlakach górskich .
 • Jeżeli będziecie przemieszczać się między większymi miejscowościami np. Podgorica, Bar, Herceg Novi, Kotor itp to dojedziecie bez problemu autobusami.
 • Ceny i rozkłady jazdy znajdziecie tutaj:  https://busticket4.me/EN
 • Nasza rada: nie kupujcie biletów on-line tylko w kasach biletowych na dworcach autobusowych (adresy przystanków znajdziecie tutaj). Większość przewoźników akceptuje tylko i wyłącznie wersje papierowe biletów, jeżeli takiej nie macie to możecie nie wejść do autobusu. My się tak nadzialiśmy – kupiliśmy bilety online, by mieć pewność, że będą wolne miejsca, no i okazało się, że finalnie przez to musieliśmy dopłacić po 2EUR do biletu. Wydrukowanie biletu -1 euro od biletu + 1 euro opłaty serwisowej. My mieliśmy taką sytuację i ostrzegamy Was przed tym. 

CHCESZ JECHAĆ W GÓRY? – WYBIERZ AUTO!

Pamiętajcie, że nie wszędzie dojedziecie transportem publicznym i jeśli planujecie zwiedzanie terenów górskich lub innych widokowych miejsc to wtedy warto wypożyczyć samochód. Ceny są zależne od typu samochodu, dni wypożyczenia, oraz dodatkowych usług takich, jak ubezpieczenie AC, kradzież (TP),  podatki drogowe, itp. 

Średnie ceny za wypożyczenie samochodu na 1 dzień to 20-30 euro w zależności od wypożyczalni. Ceny można sprawdzić w porównywarce klikając tutaj.

WALUTA / CENY - Czarnogóra praktyczne informacje

Choć Czarnogóra nie należy do Unii Europejskiej, walutą tutaj obowiązującą jest EURO.  
Jeśli obawiacie się w związku z tym, że ten wyjazd Was konkretnie szarpnie, to na szczęście możemy Was uspokoić, ponieważ ceny po przeliczeniu są bardzo zbliżone do naszych w Polsce (mogą bywać odrobinę wyższe, natomiast jak na fakt, że jest to EURO, to naprawdę jest dobrze :D)

Podsumowując nasz wyjazd, okazało się, że za tę kwotę, moglibyśmy pojechać nad polskie morze poza sezonem, a przypominam, że byliśmy końcem października i mieliśmy pewną ciepłą pogodę (w przeciwieństwie do Bałtyku) 🙂

WEŹ GOTÓWKĘ!

W wielu miejscach nie ma możliwości płacenia kartą, dlatego polecamy mieć jakąś sumkę w gotówce.  Miejsca, w których my musieliśmy płacić gotówką:

 • noclegi – bookowaliśmy je przez booking, jednak jedyną opcją była zapłata w obiekccie
 • niektóre knajpy
 • niektóre bilety autobusowe
 • pociąg z lotniska
 • mury obronne w Kotorze
 • rakija ;D

JEDZENIE

 • nie żałują tu jedzenia – porcje są b. duże, czasem nawet ogromne
 • do tego dochodzi fakt, że część potraw jest dość tłustych, jak np. cevapcici, które są smażone na grillu
 • do dań dodawany jest też zazwyczaj chleb i surówki, więc jak widzicie- myślicie, że zamawiacie cevapcici, po czym okazuje się, że otrzymujecie jeszcze w cenie frytki, surówki i chleb 😀
 • co warto zjeść, gdzie i za ile znajdziecie we wpisie: Co i gdzie zjeść w Czarnogórze?

INTERNET

Czarnogóra – praktyczne informacje dotyczące Internetu w Czarnogórze! 

Jak już pisaliśmy w punkcie o dokumentach, Czarnogóra nie należy do Unii Europejskiej. I o ile w przypadku dokumentów ta informacja niewiele dla nas zmieniała, tak w przypadku Internetu już jest gorzej – jeśli zapomnicie wyłączyć LTE po przylocie, to niestety zeżre Wam kupę kasy.

W takim przypadku mamy 2 opcje:

 1. nie używać Internetu, korzystać tylko z wifi (knajpy, noclegi) i ściągnąć sobie koniecznie mapy offline
 2. kupić kartę SIM z Internetem – nasz wybór

DLACZEGO ZDECYDOWALIŚMY SIĘ NA ZAKUP KARTY? 

bo była śmiesznie tania (jak na EURO :D)poza tym, trochę mieliśmy w planach przemieszczać się, dlatego woleliśmy być spokojniejsi móc w każdym momencie sprawdzić np. godziny odjazdów autobusów.

ILE KOSZTUJE KARTA SIM Z INTERNETEM?

My wybraliśmy operatora sieci MTEL i pakiet 200gb+rozmowy/7dni – 5 euro – tylko leżeć i oglądać Netflixa 😀

Są również pakiety:

 • 500gb / 15 dni – 10 euro
 • 500gb /30 dni – 15 euro
  Wystarczyło włożyć kartę SIM i nic więcej nie trzeba było aktywować

Można też wybrać operatora sieci Telenor, gdzie również otrzymacie spory zapas Internetu, bo aż:

 • 500gb/ 5 dni –10 euro 
  lub
 • 500gb/30 – 30 euro

Więcej informacji na stronie operatora : https://www.telenor.me/cg/for-tourists/

GDZIE KUPIĆ KARTĘ? – w kioskach

Lotnisko w Podgoricy – zaraz po wyjściu z kontroli paszportowej po lewej stronie – kiosk Tobacco

podczas zakupu sprzedawca wymaga okazania dokumentu tożsamości w celu zarejestrowania numeru

 

kiosk, w którym kupowaliśmy kartę, lotnisko Podgorica

NOCLEGI

Nasz wyjazd do Czarnogóry odbywał się poza głównym sezonem turystycznym, dlatego nie rezerwowaliśmy noclegów wcześniej. Dlaczego? A dlatego, że nie byliśmy pewni, czy dany hotel/pensjonat jest nadal otwarty+chcieliśmy dać sobie możliwość elastycznej zmiany planu, jeśli chcielibyśmy gdzieś zostać dłużej.

WIELE BUDYNKÓW JEST REMONTOWANYCH

Poza sezonem sporo budynków i lokali jest remontowanych na następny sezon i nie zawsze jest to uwzględnione na Bookingu lub Airbnb. Mając wykupiony dostęp do Internetu mogliśmy spokojnie rezerwować noclegi w każdym momencie nasze lokum i tak też robiliśmy. 🙂

NASZ WYBÓR – NAJTAŃSZE NOCLEGI
W naszym przypadku szukaliśmy w miarę tanich pokoi z racji tego, że mieliśmy cały czas pogodę i całe dnie spędzaliśmy, zwiedzając okolicę. Do pokoju wracaliśmy tylko, żeby się wykąpać i spać więc nie potrzebowaliśmy żadnych luksusów. 

ŚREDNIE CENY POKOI

Ceny takich pokoi oscylują wokół 18/22 euro za dobę. 

Nasz nocleg w Barze
Nasz nocleg w Kotorze

BEZPIECZEŃSTWO

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to czuliśmy się bardzo bezpiecznie. Wieczorami było spokojnie, żadnych podejrzanych typów. Ludzie wydawali się mili i uprzejmi. Nic, tylko jechać do Czarnogóry 😀

JĘZYK ANGIELSKI - DA SIĘ DOGADAĆ?

Da się! Zdarzały nam się miejsca, gdzie angielski mocno kulał (kilka małych knajpek czy dworzec w Budvie). W większości sytuacji jednak nasi rozmówcy w większym lub mniejszym stopniu ogarniali angielski i dało się wszystko załatwić.

UBEZPIECZENIE

Koszt ubezpieczenia na 5 dni to wydatek około 40 zł/2 os.
My mieliśmy wykupioną polisę w firmie Wiener (przez stronę rankomat.pl) i obejmowała ona wszystkie podstawowe warianty + dodatkowo leczenie covid.

Jeśli ten wpis był dla Ciebie pomocny zafunduj nam kawkę, będzie nam miło 🙂
Postaw mi kawę na buycoffee.to

You may also like

3 komentarze

Łukasz 16 lipca 2023 - 17:41

Cześć, czy pociąg w stronę Podgoricy zatrzymuje się po stronie tej budy?
Da się jakoś zorientować, aby nie skakać po torach w ostatnicj chwili?

Reply
Dawid Świętochowski 16 lipca 2023 - 18:18

Spokojnie się zorientujesz 🙂

Reply
Łukasz 6 sierpnia 2023 - 09:37

Dziękuję.
Zapytam jeszcze czy w ramach karty SIM był jakiś pakiet rozmów, aby zadzwonić do Polski? Czy rozmowy o których piszesz dotyczyły tylko połączeń lokalnych?

Reply

Leave a Comment