Dominikana – praktyczne informacje

by Dawid Świętochowski

DOMINIKANA PRAKTYCZNE INFORMACJE

Dużo słyszeliśmy : ”Dominikana na własną rękę – to zbyt niebezpieczne ” i inne podobne zdania w internecie oraz od znajomych, którzy spędzili całe wakacje, nie opuszczając terenu hotelu w Dominikanie. Postanowiliśmy jednak spróbować i przygotowaliśmy dla Was wszystkie praktyczne i najpotrzebniejsze informacje, jakie musicie wiedzieć, przed przylotem do Dominikany!

Dominikana praktyczne informacje! Zaczynamy!

LOTY + opinia o TuiFly

Loty bookowaliśmy na 3 miesiące przed wyjazdem. Tak naprawdę „czatowaliśmy” na dobre ceny już od dłuższego czasu, aż w końcu pojawiła się promka na loty liniami TuiFly Belgium z Brukseli. Należy pamiętać, że linie TuiFly Belgium i Tui Netherlands (które latają z Polski) to dwie osobne firmy. 

  • czas trwania lotu: 8,5h,
  • lot z lotniska Zaventem,
  • duży komfort lotu,
  • wystarczająca ilość miejsca na nogi,
  • kocyk + poduszka,
  • pyszne jedzenie ( jeden ciepły posiłek- można wybrać podczas rezerwacji lotów posiłek wegetariański oraz jeden zimny) ,
  • miła obsługa,
  • brak alkoholu w cenie.

Nasza opinia: jesteśmy bardzo zadowoleni z usług tego przewoźnika. Wszystko przebiegło sprawnie i bez żadnych problemów.

Do Brukseli dostaliśmy się liniami Brussels Airlines ( samolot lądował na tym samym lotnisku, z którego odlatywaliśmy do Punta Cany). Można również wybrać linie Wizzair lub Ryanair (niższa cena), jednak pamiętajcie, że te samoloty lądują na innym lotnisku!

Jeżeli lecicie pierwszy raz tak długo to warto przeczytać wpis o naszym locie transatlantyckim – jak go przeżyć? 🙂

WAŻNE!

Odprawić można się tylko i wyłącznie na lotnisku ( check-in desk).

DOKUMENTY

  • paszport
  • karta turystyczna (w cenie biletu)
  • na lotnisku po przylocie i przed wylotem do kraju, trzeba wypełnić kartę wjazdową/wyjazdową, gdzie należy podać m.in. swoje dane osobowe czy adres, pod którym będziesz przebywać w Dominikanie

NOCLEGI

Noclegi bookowaliśmy przez portal Booking.com oraz Airbnb (noclegi w Las Terrenas). Informacje, gdzie nocowaliśmy i za ile znajdziecie znajdziecie KLIKAJAC TUTAJ.

BEZPIECZEŃSTWO

Ludzie bardzo uczulali nas na to, że Dominikana jest niebezpiecznym krajem i  dochodzi tutaj do kradzieży. Jest to związane z tym, że Dominikana jest biednym krajem i ofiarami kradzieży często padają biali turyści.

My nie czuliśmy się tam niebezpiecznie i nie spotkaliśmy się z sytuacją, gdzie chciano nas okraść. Wręcz przeciwnie ludzie byli dla nas bardzo mili i chętni do rozmów.

  • Należy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach, których nie można robić :
  1. ubierać się w markowe ubrania, drogą biżuterię,
  2. obnosić się z drogimi sprzętami,
  3. dać się oszukać podczas zakupów (Dominikańczycy będą specjalnie Wam zawyżać ceny)- musicie się TARGOWAĆ.

KOMARY I INNE ZWIERZĘTA

zwierzątka, jakie głównie spotykaliśmy to:

komary

  • należy obowiązkowo zaopatrzyć się w spray,
  • w wielu hostelach nad łóżkiem zawieszone są moskitiery,
  • w naszym przypadku, komary nie dały się bardzo mocno we znaki .

jaszczurki

  • szybkie,
  • nieszkodliwe (zjadają komary).

psy

  • bardzo dużo bezdomnych psów.

inne zwierzątka (na wyspie Saona)

  • kraby
  • żuki

JEDZENIE

  • Dominikana nie może pochwalić się zbyt ciekawą kuchnią, ale za to spotkacie się z dużą ilością straganów z owocami ( mango i papaja wymiatają!) – zdecydowanie korzystajcie z tego typu miejsc. Jeśli chcecie zjeść owoce na miejscu, wystarczy poprosić sprzedawcę, aby Wam pokroił. Owoce są bardzo tanie i przepyszne!
  • Co do ciepłych posiłków, to tutaj nie ma zbyt dużej różnorodności. Królują zielone banany – platany, które smakują jak ziemniaki. Spotkacie je pod rożnymi postaciami,
  • Dominikańczycy jedzą dużo jajek- my na każde śniadanie otrzymywaliśmy jajecznicę,
  • znajduje się tu  też wiele restauracji typowo europejskich, jak np. pizzerie, więc jeśli nie przypadną Wam do gustu tutejsze smakołyki, na pewno znajdziecie jakieś alternatywy,
  • często spotykanym miejscem są tzw. Pica Pollo– knajpki, gdzie możecie kupić kurczaka na wynos ( m.in.coś typu nasz kurczak z rożna). Jest to bardzo popularne w Dominikanie i zawsze jest tam dużo ludzi.

My, podczas naszych wyjazdów, nie skupiamy się bardzo na jedzeniu, dlatego zapewne nie odkryliśmy wszystkich smaków Dominikany, których na pewno jest dużo więcej.

P.s. Limonkowe Lay’sy są okropne.:D

TRANSPORT

Mimo wielu opinii o braku rozwiniętego transportu publicznego w wielu miejscach Dominikany, a co za tym idzie, niewielu informacji  w internecie, my zdecydowaliśmy się właśnie w taki sposób przejechać Dominikanę. Wszystko na temat transportu z mapami przystanków, cenami i godzinami odjazdów znajdziecie we wpisie: Jak poruszać się po Dominikanie – TRANSPORT. 

Zdecydowanie nie ma się czego bać, mimo wątpliwego stanu niektórych pojazdów. Była to dla nas świetna przygoda możemy w 100% Was zapewnić, że da się zwiedzić Dominikanę transportem publicznym.

JĘZYK

  • Jadąc do Dominikany musicie być świadomi, że nie dogadacie się po angielsku ( oczywiście spotkacie ludzi, którzy potrafią mówić w języku angielskim, niestety nie jest ich dużo- w szczególności w małych miasteczkach jak Las Galeras),
  • w Dominikanie króluje język hiszpański i przygotowując się do wyjazdu, musicie zaopatrzyć się w rozmówki/aplikację na telefon,
  • warto nauczyć się podstawowych zwrotów, które ułatwią Wam komunikację.

INTERNET

  • Chcąc korzystać z internetu należy zaopatrzyć się w kartę SIM operatora Claro,
  • koszt karty : 100 peso (2$),
  • kartę można kupić w  salonach Claro ( jest ich bardzo dużo),
  • my kupiliśmy kartę w Bavaro w pasażu sklepu Jumbo- była tam bardzo miła pani, która nam wszystko objaśniła,
  • aby kupić kartę, należy przedstawić dokument tożsamości,
  • konto można doładować w salonie ( od 5,30$) oraz przez stronę internetową operatora,
  • dostępne pakiety nielimitowanego internetu:

1 dia – 50 peso

3 dias – 95 peso

5 dias – 140 peso

10 dias – 295 peso

  • wykupienie internetu -INSTRUKCJA:
  1. *112#
  2. compras
  3. ilimatado
  4. wybieramy interesujący nas pakiet z powyższych

PIENIĄDZE

  • W Dominikanie walutą jest peso dominikańskie,
  • można płacić w peso oraz dolarach,
  • średni przelicznik 1 $ = 50 peso,
  • bardziej opłacalne jest płacenie w peso,
  • pieniądze można wybierać w bankomatach, należy jednak pamiętać o pobieranych prowizjach ( ok. 200 peso),
  • wymieniając pieniądze w kantorze, musicie przedstawić swój dokument tożsamości.

Jeżeli szukacie więcej informacji na temat wyjazdu do Dominikany, zapraszamy na grupę Dominicana Mi Amor, prowadzoną przez osoby mieszkające w Dominikanie. Znajdziecie naprawdę masę praktycznych informacji m.in.:

  • czego warto spróbować,
  • jak wynająć samochód,
  • jak przemieszczać się po wyspie,
  • co, ile kosztuje,
  • co warto zobaczyć,
  • jak wynająć/kupić nieruchomość

i wiele wiele innych… 

Jeśli ten wpis był dla Ciebie pomocny zafunduj nam kawkę, będzie nam miło 🙂
Postaw mi kawę na buycoffee.to

You may also like