Dubaj co musisz wiedzieć przed przyjazdem – PRAKTYCZNE INFORMACJE

by Dawid Świętochowski

DUBAJ PRAKTYCZNE INFORMACJE

W tym wpisie przedstawimy Wam praktyczne i niezbędne według nas informacje , które ułatwią Wam zaplanowanie podróży do Dubaju. Inny kontynent, inna kultura no i inna religia – to zdecydowanie jest podróż, do której trzeba się dobrze przygotować.  A my Wam w tym pomożemy :))

Jeśli chcesz wiedzieć ile kosztował nas tydzień w Dubaju sprawdź wpis:  KOSZTORYS DUBAJ
No to startujemy! 

1. LOTY

Do Dubaju dolecicie bezpośrednio liniami : WizzAr, FlyDubai, Emirates
Celujemy oczywiście w linie niskobudżetowe, więc zostają nam:

  • Wizzair : wylot z Katowic, 
  • FlyDubai : wylot z Krakowa.
O ile w Wizzair ceny są bardzo różne (np. piątkowy lot kosztuje 500zł, a niedzielny 800zł), tak we FlyDubai ceny w miesiącu są raczej zbliżone. 

WIZZAIR

+częste zniżki (nawet 20%),

+zniżki z Wizz Discount Club,

-nieregularne ceny w ciągu miesiąca,

-mało miejsca w samolocie,

-ciężko „wstrzelić się”  jednocześnie w dobrą cenę zarówno lotu do jak i z ,

-ląduje na lotnisku oddalonym od centrum o ok. 50 km.

FlyDubai

+stałe ceny w ciągu miesiąca,

+więcej miejsca niż w samolotach WizzAir,

+ląduje na lotnisku oddalonym od centrum o ok. 15 km.

Z racji tego, że korzystaliśmy już z usług Wizzair w planie mieliśmy znaleźć loty właśnie u tego przewoźnika. Niestety, gdy nakręciliśmy się na super cenę do Dubaju, okazywało się, że powrotny kosztuje trzy razy tyle…Oczywiście, można znaleźć super okazje, jednak wymaga to dużo cierpliwości i szczęścia. Za to FlyDubai oferuje loty do i z w bardzo podobnych cenach, przez co mamy większą szansę znaleźć loty w fajnej cenie oraz  większą swobodę w doborze terminu. 

RADA OD PODRÓŻNIKÓW DWÓCH:

MONITOROWANIE CENY:

wyszukiwarki lotów ( np. Google Flights, Kayak, Momondo, SJyscanner) oferują tzw. monitorowanie cen. Polega to na tym, że wybieracie sobie pasujący Wam termin lotu, a na maila otrzymujecie informacje, gdy ceny spadną/wzrosną. W ten sposób nie musicie codziennie wklikiwać się w strony wszystkich przewoźników. Macie wszystko pod kontrolą-gdy cena się zmienia, dostajecie „cynk” na maila 🙂 

My korzystaliśmy właśnie ze strony Google Flights. Poniżej pokazujemy Wam, „jak to działa” krok po kroku:

Poniżej przedstawiamy Wam najniższe pakiety lotów w danym miesiącu na dzień 9.11.2018. Jak widzicie ceny są bardzo różne. My za nasze loty zapłaciliśmy 780 zł/os. , a rezerwacji dokonywaliśmy na pół roku przed wylotem. Skorzystaliśmy z oferty FlyDubai i jesteśmy bardzo zadowoleni! 🙂

źródło: https://www.bluesky.pl/tanie-loty/Dubaj/Zjednoczone-Emiraty-Arabskie/Krakow/Polska/ [9.11.2018]
źródło:https://www.bluesky.pl/tanie-loty/Dubaj/Zjednoczone-Emiraty-Arabskie/Katowice/Polska/ [9.11.2018]

2. NOCLEGI

  • Airbnb – portal, w którym ludzie wynajmują pokoje/mieszkania za często symboliczną kwotę. Najbardziej lubimy Airbnb (pewnie jak każdy :D) za to, że poznajemy wtedy bardzo ciekawych ludzi i ich historię…a najbardziej za to, że polecą nam knajpki, do których naprawdę warto iść 😀
Jeśli macie ochotę znaleźć sobie swój pierwszy  nocleg poprzez  tę stronkę, łapcie tu ode mnie link, dzięki któremu za swoją pierwszą transakcję otrzymacie 23 euro zwrotu!
 
 

RADA OD PODRÓŻNIKÓW DWÓCH:

NOCLEGI BLISKO STACJI METRA:

Szukając noclegu musicie pamiętać, że zazwyczaj niższe ceny będą jednoznaczne z tym, że hotel/mieszkanie znajduje się z dala od centrum. Oczywiście można i trafić fajne ceny w świetnej lokalizacji, ale zdarza się to niezwykle rzadko. Szukając noclegu, sprawdźcie:
czy w pobliżu jest stacja metra lub przystanek autobusowy ( rekomendujemy metro głównie  ze względu na częstotliwość odjazdów i czas podróży). Ułatwi Wam to niesamowicie przemieszczanie się.

3. DOKUMENTY

  • paszport ( ważny przez minimum 6 miesięcy od wjazdu),
  • 90-dniowa wiza, którą otrzymuje się za darmo na granicy.
I tyle 😉

4. UBIÓR

KOBIETY:

Z racji tego, że do Dubaju zjeżdża coraz więcej cudzoziemców, poczujecie się tam raczej tak, jak w każdym większym mieście-wiele kultur, a co za tym idzie duża różnorodność jeśli chodzi o ubiór. Nie spotkaliśmy tam kobiet, które wyglądały wyzywająco, jednak szorty, koszulki na ramiączkach były częstym widokiem. Samej również czasami zdarzyło mi się tak ubrać i nikt nie zwrócił mi uwagi. 

NA PLAŻY:

Spokojnie można się pochwalić swoim nowym strojem kąpielowym :D. Kobiety w strojach kąpielowych były normą na plażach ( byliśmy na JBR Beach, Jumeirah Public Beach i La Mer).

MĘŻCZYŹNI:

 Większość spotkanych przez nas mężczyzn( tutejszych) ubranych było w koszule z długim rękawem i długie spodnie. Turyści chodzili w szortach i t-shirtach.

RADA OD PODRÓŻNICZKI:

Mimo że szorty i topy nie są zakazane, a turystów jest tam zdecydowanie więcej niż „tutejszych” polecam Wam zaopatrzyć się w jakieś długie spódnice/suknie lub spodnie typu alladynki. Mimo że nikt nie zwracał mi uwagi, czasami czułam się dość nieswojo. Pamiętajmy, że jesteśmy na terytorium obcego kraju, dlatego jadąc tam zaopatrzcie się w dłuższe spodnie/spódnice – uszanujmy ich religię i kulturę.

5. TRANSPORT

metro:

  • dwie linie,
  • jeżdżą co ok. 5 minut,
  • trzy rodzaje wagonów: gold (dla posiadaczy droższej karty), silver (dla wszystkich), dla kobiet i dzieci ( i tylko dla kobiet i dzieci-mandat dla mężczyzn za przejazd w tej strefie to 100AED)
  • w metrze nie wolno także: żuć gumy, jeść, pić – za wszystko grożą mandaty

My jednak na swej drodze nie napotkaliśmy żadnego policjanta, nie byliśmy również świadkami „wlepiania” mandatu. …ale też nie widzieliśmy prawie nikogo, kto łamałby te zakazy – jeśli już to byli to turyści, którzy zrobili to nieświadomie

  • metro kursuje mniej więcej w godzinach 6:00-23:00 ( w zależności od stacji), ale w piątki zaczyna kursować dopiero około 10:00 – piątek, zgodnie z tradycją islamską jest dniem wolnym od pracy,
  • sterowanie pociągami jest bezobsługowe.

BILETY (KARTA NOL) :

  • bilety w formie elektronicznej
  • obowiązują na przejazdy metrem, autobusami i tramwajami,
  • należy odbijać kartę przy wejściu oraz wyjściu ; ważne: w przypadku podróży tramwajem należy pamiętać, że automat do odbijania biletów znajduje się na przystanku, a nie w tramwaju,

zakup biletu krok po kroku:

  1. kupujemy plastikową kartę ( karta NOL) SILVER CARD – koszt 25 AED z czego 19 AED jest do naszej dyspozycji -możemy to zrobić w biletomatach znajdujących się na każej stacji metra lub w punktach informacji,
  2. doładowujemy ją określoną kwotą ( podobny system jest w m.in. w śląskich kartach ŚKUP)
  3. albo decydujemy się na wykupienie biletu okresowego-dzienny (20AED), tygodniowy (110AED) albo zostawiamy na karcie nasze pieniądze,  a podczas kasowania karty przy każdym przejeździe będzie pobierana kwota za przejazd(w zależności od stref przez jakie przejeżdżamy jest to 3AED/1 strefa, 5 AED/2 strefy, 7,5 AED 3 i więcej stref),
  • bilety okresowe nie są akceptowane podczas przejazdu na trasie Dubaj-Abu Dhabi – należy doładować kartę kwotą 50 AED (25 AED w jedną stronę),
Silver Card NOL

tramwaj:

  • jeździ wzdłuż Dubai Mariny,

autobusy:

  • korzystaliśmy z nich bardzo rzadko, ponieważ do większości atrakcji Dubaju dostaliśmy się metrem,
  • autobusem jechaliśmy do Burj Al Arab, Madinat Jumeirah oraz La Mer ( do tych trzech miejsc można dostać się jednym autobusem  m.in. X28.
DSC_0563
Automat na przystanku tramwajowym

6. PIENIĄDZE

  • WALUTA: dirhamy (AED),
  • często można płacić dolarami,
  • najlepiej jest kupić dolary w Polsce i wymienić na dirhamy w Dubaju,
  • stosunek dirhamów do złotówek to ok. 1:1,

kiedy przyda Wam się gotówka:

  • opłata za taxi,
  • opłata za monorail,
  • zakupy na targach.

    Jeśli interesuje Cię ile kosztuje tydzień w Dubaju zapraszamy do wpisu o KOSZTORYSIE (kliknij tutaj)

RADA PODRÓŻNIKÓW DWÓCH:

założenie karty REVOLUT, poniżej krótko i na temat o co w tym chodzi:

  • zakładamy darmowy rachunek przez internet,
  • ściągamy sobie apkę,
  • zamawiamy darmową kartę z dostarczeniem do domu,

a potem :

  • przelewamy kasę,
  • wymieniamy na jedną ze 150 walut po kursie rzeczywistym,
  • nie ponosimy przy tym żadnych dodatkowych opłat za przewalutowanie,
  • wszystko jasne i klarowne bez ukrytych opłat,
  • płacimy, mając wgląd we wszystkie transakcje dzięki apce.

Jesteśmy zdecydowanie na tak !!

źródło: www.revolut.com

7. ZAKAZY - fakty i mity

  • Prawo w Dubaju jest bardzo surowe, ale to dzięki niemu wskaźnik przestępczości jest jednym z najniższych na świecie!

O tych zakazach musicie pamiętać: 

  • żucie gumy, palenie jedzenie, picie w środkach komunikacji miejskiej,
  • okazywanie sobie uczuć w miejscach publicznych,
  • fotografowanie kobiet muzułmańskich,
  • spożywanie alkoholu bez pozwolenia(jedyne legalne miejsca to hotele i kluby),
  • jazdy na czerwonym świetle(!).

MITY:

  • rezerwacja noclegów dla par bez ślubu – spokojnie, Dubaj jest bardzo turystycznym miejscem, gdzie przeważa ludność „przyjezdna”, więc i rezerwacje hoteli dla par bez ślubu nie są niczym dziwnym. Oczywiście nigdy nie zaszkodzi się jeszcze upewnić- w szczególności jeśli np. hotel znajduje się z dala od centrum.
mandat za przejazd na czerwonym świetle - 30 000AED (max) oraz utrata prawa jazdy

8. JEDZENIE - gdzie warto zjeść?

Poniżej przedstawiamy Wam kilka miejscówek  z jedzeniem, które naszym zdaniem warto odwiedzić, wcześniej jednak SPRAWDZCIE NASZ TYGODNIOWY PLAN WYJAZDU . Dubaj nie może się pochwalić jakimiś swoimi typowymi potrawami. Bardzo popularne są tutaj tzw.  shawarmy – czyli wywodzące się z Turcji kebaby, które można kupić już za ok. 5 AED ( nie nakręćcie się na niską cenę – są malutkie :D) . Musicie również spróbować herbaty masala Chai ( in. karak tea) jest to herbata podawana z mleczkiem skondensowanym i kardamonem. Mimo że jest gorąca zobaczycie, że jest bardzo popularna:).  W Dubaju jest mnóstwo McDonaldów, KFC i tym podobnych miejscówek z fast foodami – i to tam zawsze jest pełno turystów ( ale chyba Was to nie dziwi?).

 

1. CLASSIO BURGER  RESTAURANT & CAFETERIA

Ala Kaifak 15 AED , Arabic Shawarma 12 AED , Karak tea 2 AED

2. FUJIYAMA RESTAURANT

Będąc w Dubai Mall, gdzie od ilości knajp może nas rozboleć głowa,odpuście sobie Pizza Hut i KFC i spróbujcie jedzenia w Fujiyama Restaurant. Sprzedawczynie chętnie dają do spróbowania potrawy, więc nie bierzecie w ciemno 🙂 My spróbowaliśmy tzw. Chicken Teriyaki czyli kurczaka w sosie sojowym i syropie klonowym ( lub innym słodzidle). 

Chicken Teriyaki 29 AED

3. JEDOUNA RESTAURANT

darmowa przystawka
Sałatka Fetoush 22 AED

4.  LAKE PALACE RESTAURANT

Golden Club (shawarma z kurczakiem) 12,60 AED (porcja liczy trzy takie sandwiche)

9. DOSTĘP DO INTERNETU

  • praktycznie wszędzie jest dostępny darmowy internet ALE… każde wifi wymaga zalogowania się, gdzie należy podać emiracki numer telefonu, w takim przypadku możecie: kupić kartę SIM lub wykupić pakiet internetu,
  •  Darmowe wifi : Dubai Mall oraz Mc’Donalds, hotele,

NASZ SPOSÓB: ściągnięcie map offline, a tym samym odpoczynek od internetu 😀

10. ZAKUPY

Robiąc zakupy w sklepie spożywczym Polak może się nieźle zdziwić. Są produkty, kosztujące  podobnie jak w Polsce ( kolumna z lewej), ale są też produkty, których cena może być dużo wyższa. 

+

  • woda/napoje,
  • chipsy,
  • batony,
  • zupki chińskie,
  • niektóre owoce(m.in. banany,ananas),

  • nabiał,
  • pieczywo,
  • warzywa/owoce(choć nie wszystkie),
  • herbata,
  • czekolady,
  • dżemy,
  •  płatki śniadaniowe.
DSC_0385_01

W tym wpisie zawarliśmy informacje, które naszym zdaniem pomogą Wam się dobrze przygotować do wyjazdu. Jeśli jest coś, czego chcecie się jeszcze dowiedzieć, piszcie śmiało!   

Zapraszamy również do obserwowania nas na Instagramie 🙂 

Z podróżowymi pozdrowieniami,

Podróżniki Dwa 🙂

Jeśli ten wpis był dla Ciebie pomocny zafunduj nam kawkę, będzie nam miło 🙂
Postaw mi kawę na buycoffee.to

You may also like

Leave a Comment

Lubisz ciasteczka? Pewnie Czytaj więcej