Lwów w 3 dni. Sprawdź co warto zobaczyć! Miejsca godne polecenia.

by Dawid Świętochowski

Lwów w 3 dni! Co warto zobaczyć ?

W tym wpisie przedstawimy Wam kilka, naszym zdaniem obowiązkowych, punktów do zobaczenia podczas podróży do Lwowa.  Lwów to przepiękne miasto, a fakt, iż kiedyś należał do Polski, powinien Was dodatkowo zachęcić, by pojechać tutaj i poszukać znaków ” polskości” . Niezależnie od tego, czy chcecie odwiedzić Lwów w celu zwiedzania, imprezowania czy kosztowania lwowskiej kuchni, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie w tym pięknym mieście! Lwów w 3 dni co warto zobaczyć ! Zaczynajmy 🙂

RYNEK

Miejsce, którego nie sposób ominąć. Serce Lwowa i wieczornych spotkań. To tutaj znajdziecie większość najpopularniejszych lwowskich knajpek, które opisaliśmy w tym wpisie. Rynek jak i ulice przylegające do niego mają niesamowity klimat – jeśli lubicie klimaty z krakowskiego rynku, we lwowskim rynku zakochacie się na pewno! Lwowski Rynek jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

OPERA LWOWSKA

Symbol Lwowa, pięknie komponujący się z innymi zabytkami. Opera jednak jest słynna wśród Polaków głównie przez fakt, że bilety na operetki/balety są bardzo tanie. Warte zobaczenia jest m.in. Jezioro Łabędzie, czyli klasyk klasyków. Warto zaplanować taki wyjazd do Lwowa, by „zahaczyć” o jeden z nich. My niestety nie załapaliśmy się na „Jezioro”, które miało być grane dopiero za miesiąc, ale! przynajmniej mamy dobry powód, by tu wrócić !

WYSOKI ZAMEK, a raczej KOPIEC UNII LUBELSKIEJ

Jeśli myślicie, że idąc na ” Wysoki zamek”, zobaczycie tam zamek, to niestety musimy Was rozczarować… Ale po kolei! Zamek tam kiedyś był i znajdował się na wzgórzu o nazwie „Wysoki Zamek”. Ściślej mówiąc, Wysoki Zamek wybudowano na wzgórzu o nazwie Wysoki Zamek. No fajnie 😀 Zamek jednak został rozebrany w XVIII w. , a na wzgórzu, obok ruin, usypano kopiec Unii Lubelskiej z okazji 300. rocznicy  zawarcia unii lubelskiej. Miejsce to, to najwyższy punkt widokowy Lwowa i choćby dlatego warto tam przyjść, zobaczyć miasto „z góry”.

PODWÓRKO ZAGINIONYCH ZABAWEK 

Podwórko, na którym znajdziecie pełno pluszaków. Dowiedzieliśmy się, że jeden z mieszkańców zapoczątkował przynoszenie tam niepotrzebnych zabawek i tak się uzbierała już całkiem pokaźna gromadka różnych zwierzaków i nie tylko. Lwów nie przestaje nas zaskakiwać – jest to kolejne nietypowe miejsce na mapie tego miasta.

  • NASZA OPINIA : Bardzo ciekawy pomysł, niestety podwórko znajduje się na dworze, nie jest w żaden sposób zadaszone, przez co z każdym deszczowym dniem, miejsce robi się coraz mniej schludne. Jeśli dalej tak będzie, to raczej miejsce to będzie odstraszało. Uważamy, że nie jest to miejsce, które TRZEBA zobaczyć. Jednak z racji tego, że znajduje się po drodze idąc na Wysoki Zamek, warto o nie „zahaczyć”.
  •  adres : ul. Kniazia Lwa 3 

GAJ SZEWCZENKI

Skansen znajdujący się kawałek od ścisłego centrum miasta. Jeśli lubicie klimaty ludowe i ciekawi Was, jak kiedyś mieszkało się we Lwowie, nie pozostaje nam nic innego, jak Was tutaj zaprosić! Zobaczycie tutaj ludowe stroje, typowe lwowskie „chatki” czy UWAGA! Tutaj gratka, dla tych, co podróżują z dziećmi : zwierzęta 🙂  Skansen znajduje się na dość dużej powierzchni, spokojnie można tutaj spędzić parę godzin ( można się tutaj nawet zgubić 🙂 ). Ale spokojna głowa, przy kasie otrzymujemy darmowe mapki skansenu :). 

4857241E-D4EB-4F5B-8DEE-7AA9F760A80B
1CAA069E-13B9-4DB5-BC42-61828A024D4A
  • cennik : normalny : 6zł ( 40 UAH), ulgowy : 4,5zł (30 UAH)
  • adres : Czernecza Góra 1,
  • jak dotrzeć z centrum : tramwajami nr 1,2  lub autobusami ok. 15 minut jazdy + z przystanku trzeba jeszcze przejść ok. 1km. Bilet jednorazowy koszt : 5 UAH ( ok.80gr), kupiliśmy u motorniczego.

CMENTARZ ŁYCZAKOWSKI

Cmentarz położony na malowniczym wzgórzach. Może to dziwne dla niektórych, żeby zwiedzać cmentarz, jednak ten naprawdę miał w swoje „ten klimat”.  Jest to jeden z najstarszych europejskich cmentarzy i najbardziej „reprezentatywny” we Lwowie – tu byli chowani Ci zasłużeni, biedota była chowana na innych cmentarzach.  Co niektórych może zdziwić, na nagrobkach króluje język polski, jest to oczywiście spowodowane tym, że Lwów w przeszłości należał do Polski. Na cmentarz są pochowani zasłużeni polscy żołnierze i powstańcy, a także wiele osobistości ze świata kultury, jak np. Maria Konopnicka czy Władysław Bełza ; autor słynnego wiersza: „Kto ty jesteś? Polak mały.” Z racji dużej „popularności miejsca” władze lwowskie wprowadziły obowiązek zakupu biletów za wstęp na teren cmentarza.

  • cennik : normalny: ok. 4zł (30 UAH) , ulgowy : ok. 3zł (20 UAH), jeśli chcecie robić zdjęcia, to musicie również za to zapłacić : ok. 1zł (10 UAH),
  • adres : ul. Miecznikowska 33,
  • jak dotrzeć z centrum : tramwajami nr 1,2 lub autobusami ok. 10 minut jazdy. 

PCHLI TARG

Jeśli lubicie nietypowe pamiątki, zapraszamy na pchli targ! Coś jak nasze targi staroci – kupicie tu stare książki, aparaty, ceramikę i wiele innych. Warto tutaj przyjść chociażby, żeby poczuć ten klimacik. Takich miejsc jest więcej we Lwowie, my natomiast byliśmy na tym przy pomniku Ivana Fedorova.

  • adres :  skwer na ul. Podwalnej ( przy pomniku Ivana Fedorova)

Jak widzicie, Lwów ma wiele do zaoferowania! Może nie przedstawiliśmy tu wiele miejsc, jednak jadąc tam, sami się przekonacie, że tak naprawdę Lwów sam w sobie jest już piękną atrakcją. Polecamy w szczególności spędzić trochę czasu na samej starówce i trochę się „pogubić” w jej uliczkach. Na pewno znajdziecie wiele ciekawych miejsc, właśnie „przez przypadek”, spacerując leniwie po lwowskich ulicach. Pragniemy w tym miejscu również przypomnieć, że Lwów słynie z wielu kulinarnych miejsc, które opisaliśmy tutaj. 

Napisaliśmy Wam co zobaczyć, wiec pytanie brzmi : 

Kiedy wybieracie się na Ukrainę? 🙂

Jeśli ten wpis był dla Ciebie pomocny zafunduj nam kawkę, będzie nam miło 🙂
Postaw mi kawę na buycoffee.to

You may also like

Leave a Comment