Workaway – co to jest, praktyczne info

by Karolina Grychtoł

O workaway.info słyszałam już dawno, ale cały czas miałam w głowie takie myśli typu: „aa jakoś za dużo ludzi o tym nie mówi, to pewnie jest jakaś ściema, jakieś szemrane oferty itp.”. Tym bardziej, że w necie za dużo informacji o tym portalu nie było wśród polskich stron. Ok, znaleźliśmy jeden filmik na youtube od polskiej parki podróżnicznej, która po powrocie… zawiesiła Instagrama. 😀

Dwa tygodnie temu wróciliśmy z naszego pierwszego w życiu wolontariatu zagranicznego i żyjemy! Ba! Nawet mamy zamiar wrócić! Portal ma się świetnie, a ofert jest od groma. Marzysz o przygodzie życia w wymarzonym kraju za niewielkie pieniądze? Przeczytaj nasz wpis do końca i zobacz jak niewiele potrzeba, być mógł/mogła spełnić swoje marzenie 🙂

Dzisiaj będzie praktycznie i konkretnie, co to jest workaway, dlaczego warto, jak się dostać i tak dalej. Już szykuję kolejny wpis – o naszym wolotariacie w Hiszpanii, w którym udowodnię, że workaway to jest coś, czego musisz spróbować 😀 

Ogród i dom w którym mieszkaliśmy podczas wolontariatu workaway w Hiszpanii
Taki mieliśmy widok na góry z ogrodu

Wolontariat zagraniczny Workaway - co to w ogóle jest?

Workaway.info to miejsce, które umożliwia, jak to ładnie ujęli na stronie: „wymianę kulturową, pracujące wakacje oraz wolontariat w ponad 170 krajach”. Workaway to miejsce, w którym mogą spełnić się wasze marzenia o długich podróżach bez ponoszenia wielkich kosztów (ale o tym w punkcie finansowym:D). 

Jest to platforma, na której znajdują się oferty pracy dla wolontariuszy dosłownie z całego świata.

 • workawayer – osoba, która szuka wolontariatu (czyli my)
 • host – osoba, która oferuje wolontariat. Hostami w większości są „normalne” rodzinki, które po prostu szukają pomocy przy domu, dzieciach itp. (ale o tym niżej). Poza tym, są tu też oferty różnych organizacji i hosteli.

Głównie są to wolontariaty, są też płatne oferty, ale nie ma ich za wiele. Na workawayu pracujesz, a w zamian masz zapewnione zakwaterowanie i w większości przypadków też jedzenie za darmo.

Kto może wziąć udział?

Wolontariusz musi mieć ukończone 18 lat. Górnej granicy brak.

Co do dzieci, jest tutaj mały myk. Jeśli masz dziecko i już skreślasz swoje szanse, bo przecież ” z dzieckiem nie mogę!”, ucieszy cię to, co zaraz napisze. W workawayu mogą brać udział całe rodziny!  Dzieci oczywiście wtedy nie pracują, ale mają zapewnione wszystko, tak jak dorośli. Wiele hostów (czyli wasi pracodawcy) nie ma nic przeciwko, by przyjechać większą ekipą. Wszystko jest do dogadania.

Trochę o pieniądzach

Czy muszę za to płacić?

By móc wziąć udział w wolontariacie, nie ominie Was opłata za konto. Ale luzik, to nie są miliony. Opłata jest roczna i niezależna od tego, ile razy pojedziemy na wolontariat. Jak minie rok, a wy nadal chcecie korzystać ze strony, płacicie znowu. I tak co rok.

Do wyboru mamy 2 rodzaje kont:

 • dla jednej osoby – 43€
 • dla 2 osób – 52€

O co chodzi z tym kontem dla dwóch? Jeśli macie w planie brać udział w wolontariacie z chłopakiem, dziewczyną kumpelą itd. możecie wtedy założyć sobie wspólne konto. Płacicie 52€ za konto, więc opłata rozkłada się Wam na dwóch. Pamiętajcie jednak, że jeśli już założycie wspólne konto, jesteście jednością i podróżujecie razem 😀

TIP OD PODRÓŻNIKÓW DWOCH: By przeglądać oferty nie trzeba mieć opłaconego konta, więc polecamy zapłacić za konto dopiero w momencie, gdy jesteście zdecydowani pisać wiadomości do hostów.

*czasami są też fajne akcje, gdzie można dostać parę miesięcy dodatkowo, tak jak teraz. Z okazji 20-lecia strony, płacicie za rok, a dodatkowo dostajecie jeszcze 6 miesięcy w gratisie.

cennik kont ze strony/ źródło: workaway.info

Czy mogę na tym zarobić?

Workaway to w głównie wolontariat, więc pracujecie za darmo. Ale! Mimo to, na portalu znajdziecie również oferty płatne. Nie ma ich jakoś super dużo, ale jednak są i zawsze jest szansa, że może akurat dostaniecie się na taką.

W takich ofertach pracodawca jest zobowiązany zapłacić co najmniej minimalną krajową

Płatna oferta wolontariatu workaway.info z Tajlandii
Płatne oferty można poznać po tym niebieskim pasku z napisem "paid position" na zdjęciu przy ofercie/źródło: workaway.info

Jak wygląda praca i co można robić na takim wolontariacie?

Rodzajów prac jest bardzo dużo, jednak po naszych obserwacjach najczęściej pojawiają się dwie. Jest to opieka/nauka języka z dziećmi oraz pomoc przy domu. Czyli wyrywanie chwastów, malowanie płotów i tak dalej. My na naszym workawayu w Hiszpanii pomagaliśmy właśnie przy domu. Mega nam się ta praca podobała, opiszemy wszystko szczegółowo  w osobnym wpisie, który już niedługo!

Inne przykłady prac na workawayu:

 1. prace w ogrodzie
 2. opieka nad zwierzakami
 3. przygotowywanie posiłków
 4. pomoc przy domu 
 5. eko projekty, jak budowanie, odrestaurowywanie jakichś obiektów 

Wszystko zależy od oferty, ale najczęściej nie ma tak, że 1 oferta to tylko 1 rodzaj pracy. Bardziej wygląda to na zasadzie – dzisiaj malujemy pokój, jutro wyrywamy chwasty itd.. w zależności na co jest zapotrzebowanie.

Jest to spoko, bo praca nie jest nudna i monotonna, codziennie możecie zajmować się czymś innym. Tak było właśnie w naszym przypadku. Jeśli chodzi o chodzi o godziny i dni pracy, to założenia workawaya są takie:

 • pracujemy 5 dni w tygodniu
 • 4/5h na dzień
lista prac wykonywanych na wolontariacie workaway.info
Przykładowe typy prac na wolontariacie workaway/ źródło: workaway.info
Chłopak w pelerynie myje podjazd przed domem na workawayu
Dawid zmywający piasek z placu przed domem

Co z noclegiem i jedzeniem?

W ramach wolontariatu host powinien zagwarantować zakwaterowanie oraz jedzenie.

Gdy my szukaliśmy ofert dla siebie rzeczywiście wszystkie oferty zawierały zakwaterowanie. Koniecznie doczytajcie, jaki rodzaj zakwaterowania oferuje dany host. Można spotkać się z udostępnieniem pokoju w domu hosta, osobnym domkiem, a nawet przyczepą kempingową lub namiotem. W większości ofert, które oglądaliśmy były dodane zdjęcia miejsc do spania, ale jeśli takich zdjęć nie ma, najlepiej jest o nie poprosić. Bo jak już przylecicie na miejsce to już nie ma odwrotu :D.

Co do jedzenia to już jest różnie. Tzn. w większości widzieliśmy, że jedzenie jest, ale może to różnie wyglądać. Na przykład jeden host oferuje przygotowanie dla Was 3 posiłków dziennie, jeden jeden duży posiłek itd., a jeszcze inny dostęp do lodówki i robicie sobie posiłki z tego co jest. 

U nas było jeszcze inaczej, bo nie mieliśmy jedzenia. Ale nie narzekaliśmy, bo propozycja naszego hosta była całkiem atrakcyjna ;D Przekonacie się sami w naszym osobistym wpisie z workawaya w Hiszpanii, który już się pisze 😀

Ile trwa wolontariat?

Każdy host w swojej ofercie zaznacza minimalny okres, na jaki przyjmuje wolontariuszy. Najkrócej można przylecieć na 1 tydzień, górnej granicy tutaj brak. Tak więc możecie polecieć na workawaya podczas urlopu, a możecie zostać na pół roku lub więcej i przeżyć przygodę życia. To jest mega, bo dzięki temu, że te okresy są bardzo różne, każdy może znaleźć odpowiedni wolontariat dla siebie. I ten co pracuje, i maturzysta z najdłuższymi wakacjami życia i ten, co nie ma zobowiązań i szuka swojego miejsca na świecie.

Podczas przeglądania ofert najczęściej spotykaliśmy się z ofertami na minimum miesiąc. Rzadziej są oferty tygodniowe. Nie dziwi mnie to wcale. Sama gdybym szukała kogoś do pomocy, wolałabym jedną osobę, którą dobrze poznam niż co tydzień przyjmować do siebie obcych ludzi i tłumaczyć wszystko cały czas od nowa ;D

workaway dostępność wolontariatu w danym miesiącu
Każda oferta wolontariatu posiada sekcję "availability", gdzie zaznaczone są miesiące, na które host szuka wolontariuszy oraz minimalny czas pobytu (zielony - szuka wolontariuszy, żółty - być może szuka, trzeba dopytać, czerwony - nie szuka)/ źródło: workaway.info

Dobra prezentacja, czyli: jak się dostać na wymarzony wolontariat?

Okej, trochę sobie już poopowiadałam jaki ten workaway jest fajny, ale nie powiedziałam Wam jeszcze jednej ważnej rzeczy: jak się dostać na dany wolontariat?

No więc tak, żeby się dostać, musicie sobie sami znaleźć interesującą ofertę i skutecznie zachęcić hosta do wybrania właśnie Was 😀 Choć w Polsce workaway nie jest jakoś super popularny, tak wierzcie mi, chętnych z całego świata jest mnóstwo :D.

Poniżej wrzucam schemat działania od momentu gdy podejmiecie decyzję, że chcecie lecieć na workawaya po dotarcie na miejsce:

 1. decydujecie się na konkretną destynację i czas trwania wolontariatu
 2. przeglądacie oferty
 3. zaznaczacie serduszkiem (zostaną dodane do listy ulubionych) tych, które Wam się podobają. To taki mój sposób, dzięki temu mam wszystkie fajne oferty w jednym miejscu
 4. Wysyłacie wiadomości do każdego z hostów z informacją, że jesteście zainteresowani ofertą, trochę napisać o sobie, o doświadczeniu, czemu akurat wy itd. coś jak list motywacyjny
 5. Czekacie na odpowiedzi
 6. gdy host będzie Wami zainteresowany, ustalacie szczegóły przyjazdu
 7. kupujecie bilety i odliczacie do wylotu 🙂

Nie zawiązujecie tutaj żadnej umowy. Wiem, trochę strach. Bo jakby nie patrzeć, to lecicie trochę w ciemno. 

Natomiast powinno Was uspokoić to, że portal funkcjonuje już 20 lat i po naszym doświadczeniu widzimy, że zrzesza naprawdę dobrych ludzi. Poza tym, każdy host, który już przyjmował u siebie wolontariuszy ma dostępne na profilu opinie. Polecamy więc szukać takich ofert, by mieć czarno na białym, że ten człowiek istnieje i jest w porządku 😀

dziewczyna z miotłą i chłopak myjący podłogę na wolontariacie w Hiszpanii
My "na robocie" 😀
Para obejmuje się i podziwia góry w Hiszpanii workaway
cisza, góry i niebo - tak wyglądała nasza codzienność w Hiszpanii

Możesz lecieć gdziekolwiek! No prawie! 😀

Dla mnie najbardziej ekstra rzeczą w workawayu jest to, że możesz poleciesz praktycznie gdzie tylko chcesz. Według info na stronie, są tu oferty z ponad 170 krajów świata. Marzysz o Tajlandii? Nie ma sprawy! A może wolisz Kostarykę lub Meksyk? Też da się zrobić 😀  Możecie w ten sposób zwiedzić cały świat bez ponoszenia ogromnych kosztów, bo nocleg i jedzenie Wam odpadają.

Widok na góry z punktu widokowego w Comares Hiszpania na workawayu
Ten widok się nam nigdy nie nudził

U Brytoli na hiszpańskiej wiosce, czyli krótko o naszej przygodzie z Workaway

My na workawayu byliśmy do tej pory raz – w Hiszpanii. Od jakiegoś czasu uczę się hiszpańskiego i stąd głównie decyzja, by polecieć właśnie tam. Finalnie wyszło, że naszymi hostami byli brytyjczycy, więc zamiast uczyć się hiszpańskiego, głównie szlifowaliśmy angielski. xd Mieszkaliśmy w chatce w górach na totalnym zadupiu, 20 minut pieszo od jakiejkolwiek cywilizacji. Brzmi strasznie? Przekonacie się sami w naszym osobistym wpisie z naszej hiszpańskiej przygody, który tuż tuż 😀

Mężczyzna wyrywa chwasty na wolontariacie workaway w Hiszpanii
Chłopak głaszcze psy na workawayu w Hiszpanii

You may also like

Leave a Comment