Zwiedzanie Akropolu w jeden dzień. Ceny, bilety, zabytki i ile czasu poświęcić

by Dawid Świętochowski

Zwiedzanie Akropolu - wszystko co musisz widzieć

Pamiętam jak dziś, jak facet z historii w gimnazjum męczył nas kartkówkami z mitologii… Podaj imię, jego rzymski odpowiednik, atrybut (chyba tak to się nazywało) z jakim się kojarzy i jeszcze najlepiej rozmiar sandałów, co je na śniadanie i kiedy ma urodziny. Masakra! Na szczęście teraz mogę sama decydować czego chcę się uczyć, a czego nie 😀 Wiadomo, na zwiedzanie Akropolu zdecydowaliśmy się głównie ze względu na fakt, że jest to najbardziej popularne miejsce w Atenach i trochę słabo byłoby być w Atenach i je olać. Ale, szliśmy też tam z pewną ciekawością, jak wygląda ten „inny – starożytny świat”.

Co prawda Atena ani żaden Zeus się nam tam nie pokazał, ale mimo to, miejsce zrobiło na nas wrażenie i totalnie nie żałujemy, że odwiedziliśmy Akropol, mimo nie najlepszych wspomnień ze szkoły 😀

słoneczny dzień na Akropolu
Akropol widok z bliska
akropol

Historia wspólnego zdjęcia - czyli z jakimi przeciwnościami musimy się zmierzyć podczas robienia zdjęć

Po milionie nieudanych „współprac” z przypadkowymi ludźmi, których prosiliśmy o zrobienie zdjęcia, zdecydowaliśmy jakiś czas temu, że pierdzielimy to i kupujemy statyw.  Nie mamy jakiegoś nie wiadomo jakiego sprzętu. Kupiliśmy go na allegro za jakieś 60zł i pasuje zarówno na telefon jak i lustrzaka, więc ideolo. Zawsze przed ludźmi jakoś mieliśmy dyskomfort robić śmieszne pozy itp. więc większość zdjęć była taka sama – typowe zdjęcie z wakacji, uśmiechnięci gapimy się w aparat. Plus klasyk, obcięte nogi, najgorzej… Przykład fotki z lotniska w Odessie jaką nam ktoś zrobił poniżej.

Ale nawet ze statywem nie zawsze jest idealnie 😀

a Akropol jest tego świetnym przykładem. Przez wiatr, który niemiłosiernie wiał, statyw wraz z telefonem najpierw przewrócił nam się kilkukrotnie (efekt na zdjęciu nr 1). Potem, jak już wydawało się, że wiatr trochę odpuścił, ciągle ktoś nam właził w kadr (zdjęcie nr 2).  No nie ma lekko być modelami ;D Ale finalnie się udało, więc warto było trochę się podenerwować (zdjęcie finalny efekt) 😀

lotnisko w Kijowie
Fotka cyknięta w momencie, gdy wgl się nie spodziewaliśmy+obcięte nogi 😀
Akropol z bliska
zdjęcie nr 1
zwiedzanie Akropolu we dwójkę
zdjęcie nr 2
zdjęcie na Akropolu
finalny efekt

Dobra, przechodzimy do konkretów! Akropol - trochę historii

Nie wiem, czy wiecie, bo ja nie wiedziałam (ale ja to noga z historii zawsze byłam), że akropol to nie nazwa własna tego konkretnego jednego miejsca w Atenach.

Akropol moi państwo to określenie na miasto, osiedle w starożytnej Grecji znajdujące się na wzgórzu , beng.

Tak więc, jeśli ktoś mówi Wam, że jedzie zobaczyć akropol, możecie elokwentnie zapytać „Ale na który?” 😀 Bo tych akropoli było dość trochę. 

Wiadomo, ten w Atenach jest tym najpopularniejszym i dlatego też większości ludzi akropol kojarzy się właśnie z Atenami. Nie należy też mylić tej słynnej ateńskiej budowli (zdjęcia poniżej) z nazwą akropol. To znaczy, kojarzyć można, bo przecież stoi na akropolu, ale nie nazywa się „akropol”. Ale o tym trochę niżej 🙂

Słoneczny dzień na Akropolu w Atenach
Flaga Grecji na tle niebieskiego nieba
Tłumy turystów na Akropolu

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED WIZYTĄ NA AKROPOLU

Zwiedzanie Akropolu w czasach covida - to warto wiedzieć

Nie było żadnych problemów przy wejściu. Żadnych kontroli testów, szczepień i innych takich. Pilnowano natomiast bardzo noszenia maseczek przy wejściu na teren akropolu. Trochę się zdziwiliśmy, bo jednak jest to otwarta przestrzeń, ale grzecznie ubraliśmy. 

W praktyce jednak możemy stwierdzić, że proporcja ludzi, którzy mieli ubrane maseczki do tych bez to jakieś 50 na 50. Na szczycie już nikt nie chodził i nie upominał. Ja polecam maseczkę ubrać, chociażby z tego powodu, że u góry nieźle wiało i jakoś tak milej i cieplej było w tej maseczce.

Nam paszportów covidowych nie sprawdzali, natomiast w czasie jakichkolwiek podróży rekomendujemy mieć je zawsze przy sobie, bo różnie to bywa. My mamy zawsze przy sobie wersję papierową i elektroniczną w apce Mobywatel.

Akropol ile kosztuje wejście?- cena biletu

WEJŚCIE NA SAM AKROPOL KOSZTUJE:

WYSOKI SEZON: Od 1 kwietnia do 31 października – 20€

NISKI SEZON: Od 1 listopada do 31 marca – 50% taniej, czyli 10€ 

*Zasada 50% taniej poza sezonem obowiązuje również w innych miejscach historycznych, więc jeśli chcecie zobaczyć jak najwięcej, zaplanujcie sobie wyjazd w trakcie niskiego sezonu. Polecamy! Byliśmy w grudniu, było ciepło, względnie mało turystów no i 50% taniej 😀 Jeśli interesuje Was, ile wydaliśmy na inne atrakcje w Atenach zobaczcie nasz szczegółowy kosztorys z wyjazdu.

BILET ŁĄCZONY

– czyli wchodzimy na jednym bilecie do kilku miejsc w Atenach – 30€ (cały rok) – więcej o tym w punkcie 5-dniowy bilet łączony

MOŻNA TEŻ WEJŚC ZA DARMO ;D

– o tym kiedy i kto, przeczytacie w kolejnym punkcie

Bilet na zwiedzanie Akropolu
Ile kosztuje Akropol
Oznakowania na Akropolu

WEJŚCIE NA BOGATO – Z PRZEWODNIKIEM

 • jest też opcja tzw. guided tour, czyli zwiedzanie Akropolu z przewodnikiem. Ale tu trzeba się liczyć z kosztem minimum 200zł. Szczerze, to zdziwiło mnie ile to kosztuje, bo nie ma w ofercie nic wow. Przejrzałam przykładową ofertę i w życiu bym tyle za to nie dała, ale ja to ja. Jak ktoś lubi, to wrzuciłam wyżej link 😀 Ta wycieczka trwa zaledwie 2h.

Zwiedzanie Akropolu za darmo? Czy jest taka możliwość?

Po pierwsze, osoby do 25 roku życia oraz seniorzy +65 mają wstęp free zawsze. Pamiętajcie tylko, żeby mieć ze sobą jakiś dokument. Według strony ministerstwa kultury nie jest konieczna legitka w przypadku studentów, ale zalecamy mieć ją w razie w.

Po drugie, są wyznaczone z góry pewne dni (święta), kiedy każdy, niezależnie od wieku i narodowości może zwiedzać Akropol za darmo:

 • 6 marca – Wspomnienie Meliny Mercouri
 • 18 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Zabytków
 • 18 maja – Międzynarodowy Dzień Muzeów
 • Ostatni weekend września każdego roku (Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego)
 • 28 października

oraz

 • W każdą pierwszą niedzielę miesiąca od 1 listopada do 31 marca – to warto mieć na uwadze przy ogarnianiu urlopu i lotów, wiadomo, zawsze lepiej mieć tę kasę w kieszeni na inne przyjemności 🙂
Grudzień to idealny czas na zwiedzanie Akropolu
Zwiedzanie Akropolu w grudniu

5-dniowy bilet łączony - ile kosztuje i czy warto?

Jest też opcja wykupienia biletu łączonego, z którym można w ciągu 5 dni odwiedzić najważniejsze starożytne zabytki Aten.

W cenie biletu mamy takie zabytki, jak: Akropol, Bibliotekę Hadriana, Agorę Ateńską, Świątynię Zeusa, Forum Rzymskie, Kerameikos oraz Szkołę Arystotelesa.

Koszt: 30€ (przez cały rok jest tyle samo, nie ma żadnych zniżek w niskim sezonie).

Czy pass się opłaca? Tak naprawdę najbardziej się opłaca w wysokim sezonie, bo pass jest za 30€, a samo wejście na akropol to już 20€.

ALE, skoro jest możliwość zapłacenia za bilety 50% mniej poza sezonem, to uważamy, że najlepszą opcją jest po prostu przylecenie tutaj właśnie wtedy i olanie tematu biletu łączonego. Poza tym, większość z tych zabytków widać z zewnątrz i to z bardzo bliska, więc dla nas byłaby totalna strata kasy. No chyba że jesteście historycznymi freakami 🙂

Żeby Wam udowodnić, że te miejsca można spokojnie zobaczyć z bliska za free, poniżej wrzucam fotki biblioteki Hadriana, która jest w cenie biletu łączonego, a my oglądaliśmy ją „zza płotu”.

Biblioteka Hadriana w Atenach za darmo
Wejście do biblioteki Hadriana w Atenach jest darmowe

Godziny otwarcia podczas zwiedzania Akropolu

1 kwietnia – 31 października: 8:00 – 19:00

1 listopada – 31 marca: 8:00 – 17:00

* dla spóźnialskich: ostatnie wejście jest możliwe max 30 minut przed zamknięciem 

Zwiedzanie Akropolu jest możliwe przez cały rok za wyjątkiem:

 • 1 stycznia
 • 25 marca
 • 1 maja
 • Niedzieli Wielkanocnej
 • 25 i 26 grudnia
Akropol z bliska

Gdzie kupić bilety - online czy w kasie?

ONLINE:

 • Bilety online kupicie tutaj
 • Podczas zakupu trzeba zadeklarować godzinę, o której przyjdziemy.
 • Plus jest taki, że unikamy stania w kolejce do kasy na miejscu. Tak więc warto kupić bilety przez Internet, jeśli odwiedzamy Akropol latem, kiedy turystów jest tam zapewne tyle, co w Lidlu, jak rzucą kurczaka w promocji.

NA MIEJSCU:

 • Poza sezonem letnim spokojnie możecie kupić bilety bez większych kolejek, więc polecamy tę opcję.
 • No i na plus, że wtedy przychodzicie o której chcecie.
 • Bilet kosztuje tyle samo, co w necie.
Kasa biletowa przed wejściem na Akropol

Co wziąć ze sobą na Akropol - rzeczy, które warto mieć

 • coś na wiatrsweter/kurtka (nawet jeśli ogólnie jest ciepło, odczuwalna temp może być przez wiatr niższa) i dla bab koniecznie gumka do włosów – chyba że lubicie wiatr we włosach, ale uprzedzam, po jakichś 5 minutach już będziecie mieć dość 😀 
 • coś na słońce filtr + coś do picia. Tę radę dedykuję w szczególności osobom, które będą w lato. Otwarta przestrzeń, praktycznie zero cienia.
 • dokument ze zdjęciem i paszport covidowy
 • wygodne buty – trochę się tam nachodzicie, do tego często nierówna nawierzchnia
Punkt widokowy na miasto Akropol
Punkt widokowy na Akropolu

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Akropolu?

My spędziliśmy tam około 2 godzin. W tym było wejście na szczyt wzgórza, przerwa na kamieniach, sesja zdjęciowa i oczywiście zwiedzanie.  Na spokojnie mogliśmy podziwiać zabytki. Wszystko też oczywiście zależy od ilości ludzi. Jak byliśmy w lutym było w miarę luźno, więc nie było konieczności stania w kolejkach po bilety, czatowania na dogodną chwilę, by zrobić fotki itd.

Partenon Akropol
Partenon

Najważniejsze zabytki na Akropolu - co zwiedzić?

Propyleje - główne wejście (brama) na Akropol

Propyleje główne wejście na Akropol
Propyleje brama na Akropolu

Świątynia Ateny Nike

świątynia Ateny Nike
źródło: Pixabay.com

Partenon (nie Akropol!) - świątynia poświęcona Atenie Partenon

Partenon świątynia poświęcona Atenie
Widok na Akropol ze wzgórza

Erechthejon - świątynia poświęcona Posejdonowi i Atenie

Erechtejon na Akropolu

Odeon Heroda Attyka (odeon to taki amfiteatr)

Odeon Heroda Attyka na Akropolu
Odeon Heroda Attyka w Atenach

Akropol - czy warto?

Nam się tu mega podobało i uważamy, że jest to miejsce, które trzeba odwiedzić będąc w Atenach. Nie przyjść tu, to tak, jak być w Rzymie i nie zobaczyć Koloseum albo (co gorsza!) nie zjeść pizzy 😀

Poniżej 4 powody, dla których według nas, ty też musisz odwiedzić Akropol!:

 1. piękny widok na całe Ateny
 2. możliwość wejścia na Akropol za darmo – w święta, pierwsze niedziele miesiąca+ zawsze studenci, seniorzy
 3. lokalizacja – spokojnie z centrum można tu dojść pieszo
 4. i oczywiście starożytny klimat. W Polsce tego nie znajdziesz ;D
Punkt widokowy na Akropolu
Punkt widokowy na Akropolu
Widok na Ateny z Akropolu

Τα λέμε! (do zobaczenia)

Jeśli szukasz więcej informacji o Atenach, zapraszamy do pozostałych wpisów ! 🙂

Zwiedzanie Akropolu w 1 dzień
Zwiedzanie Akropolu w 1 dzień

You may also like

Leave a Comment